REKTÖRÜMÜZDEN

Yükseköğrenim dünyasına hoşgeldiniz…

Sevgili Üniversite Adayı;
Siz ve aileleriniz uzun yıllar emek verdiğiniz eğitim hayatınızda yeni bir dönüm noktasına geliyorsunuz. Üniversite eğitiminize başlayacağınız akademik ve sosyal alanlarda kendinizi yetiştireceğiniz çok önemli yılların başındasınız…

“Öğrenme”ye olan ihtiyacımız hiçbir zaman azalmıyor, hayatımız boyunca devam ediyor. Bu süreç; ilgi alanlarımıza göre, seçtiğimiz mesleğe göre, hobilerimize göre çeşitlilik gösterebiliyor. Önemli olan doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını öğrenmek, akademik araştırma yöntemlerini bilmek, derlediği bilgileri rasyonel bir süzgeçten geçirerek içselleştirebilmek.

Akademik alanınız hangi disipline ilişkin olursa olsun, üniversite eğitiminiz sizi bu süreçlere en doğru şekilde hazırlayacak. Küreselleşen dünyamızda sağlık, çevre, gıda, eğitim gibi bir çok alanda sorunlarla mücadele ederken alacağınız eğitim, size bunları yorumlama ve çözüm süreçlerine katkıda bulunma imkanı da tanıyacak; estetik ve etik değerler katacak; felsefe, psikoloji ve güzel sanatlarla entelektüel dünyanızın gelişimine katkıda bulunacak.

Bu bilgiler ışığında tercihlerinizi yaparken, üniversiteleri araştırırken; akademik kadrolarını, bölümlerini, ders içeriklerini, akademik yayınlarını, çeşitli kurumlarla olan proje çalışmalarını, sanayi işbirliği süreçlerini, çift ana dal / yan dal imkanlarını, Erasmus ve diğer yurtdışı değişim programları gibi akademik imkanları çok iyi değerlendireceğinizi umuyorum. Yaşamak istediğiniz kentin size sunacağı sosyal ve kültürel olanakları da araştırmanız gerektiğini düşünüyorum.

İzmir’de Yaşar Üniversitesi ailesi olarak, sizleri de ailemizin bir üyesi olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağımızı belirterek, yeni Akademik yılın başarılarla dolu geçmesini dilerim.

Bilim, Birlik, Başarı her zaman ışığınız olsun…

Prof. Dr. M. Cemali DİNÇER
Rektör

TOP